Lajme

Nga momenti i shpërthimit në Stamboll, tek viktimat e shtrira në rrugë

Presidenti Erdoğan njofton se 6 persona kanë humbur jetën dhe 53 janë lënduar nga shpërthimi në Taksim të Istanbulit.

Ali Yerlikaya tha në Twitter se shpërthimi ndodhi rreth orës 16:20 me orën lokale në një rrugë tregtare në zonën e Sheshit Taksim.

Është e paqartë se çfarë e shkaktoi shpërthimin, i cili duket se është kapur nga videot e shumta që qarkullojnë në rrjetet sociale. Shërbimet e urgjencës ndodhen në vendngjarje.

Korrespondentja e BBC, Orla Guerin, e cila ndodhet në zonë, tha se kishte një prani të madhe policie rreth rrugës Istiklal, e cila ishte rrethuar. Helikopterët po qarkullonin lart ndërsa ambulancat shkonin përpara dhe mbrapa.

Rruga, zakonisht e mbushur me blerës, ishte shënjestruar më parë nga në një sulm vdekjeprurës në vitin 2016.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close