Covid-19Lajme

Nis në Spanjë fushata për dozën e dytë të vaksinës

Në Spanjë ka nisur sot fushata për dozën e dytë të vaksinës kundër Covid-19. Një 85-vjeçare, Leokadia Penia, e cila jeton në një shtëpi të moshuarish në Katalonia ishte një nga të parat që mori dozën e dytë të vaksinës, sipas imazheve nga rrjeti televiziv katalan TV3.

85-vjeçarja ishte ndër të parat që mori dozën e parë, më 27 dhjetor, në fillim të fushatës së vaksinimit në Spanjë. Gjashtë rajone të tjera fillojnë sot për të dhënë dozën e dytë, transmeton rrjeti televiziv shtetëror TVE dhe rajone të tjera spanjolle do të bëjnë nesër.

Spanja tashmë ka dhënë 768,950 doza të vaksinave Pfizer-BioNTech dhe Moderna, ose dy të tretat e dozave totale që ka marrë, sipas Ministrisë Spanjolle të Shëndetësisë.

Trego më shumë

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close