Lajme

Nis numërimi i pelikanit kaçurrel/ Censusi do zgjasë 2 ditë

Nis numërimi i pelikanit kaçurrel dhe atij rozë në Parkun Kombëtar Divjakë-Karavasta, Shkodër, Prespë, Vlorë, Kune-Vain etj.

Ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi bëri të ditur se censusi i pelikanit do të zgjasë 2 ditë dhe zhvillohet për të dytin vit në Shqipëri për të parë tendencat e kësaj popullate në vendin tonë.

Censusi po kryhet nga punonjës të AKZM, ekspertë dhe vullnetarë.

Parku kombëtar Divjakë – Karavasta është bërë mjaft i njohur në rajonin e Ballkanit për shkak të kolonive të pelikanit dalmat, ose i njohur ndryshe si pelikani kaçurre.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: