Lajme

Nisin të zgjohen shqiptarët!/ Pas Tiranës, nesër protestë masive në Durrës

Jo të gjithë e kanë luksin të blejnë një automjet të shtrenjtë të prodhuar pas vitit 2010, me një çmim relativisht të lartë krahasuar me pagat e ulëta në vend.

Pas 1 janarit 2019 në vend do të lejohen të importohen vetëm mjete të përdorura që plotësojnë standardet “Euro 5” të shkarkimeve në ajër.

Pak ditë më parë ministri i Mjedisit Blendi Klosi njoftoi se makinat e prodhuara para vitit 2010 do të ndaloheshin të hynin në Shqipëri pasi rrisnin ndotjen e ajrit dhe për të shmangur futjen e makinave për skrap në Shqipëri.

Ligji për ndalimin e importit të makinave të prodhuara para vitit 2010, prek thellësisht biznesin e vogël, gjë që çon edhe në falimentimin e tyre.

Ditën e nesërme në orën 11:00, përfaqësues të bizneseve të vogla: Xhenerikë, tapicierë, elektroaut, karrotrecët e brendshëm, por edhe përfaqësues të shoqërisë civile dhe qytetarë të thjeshtë, do të mblidhen për të protestuar në tregun e makinave në qytetin e Durrësit.

NJOFTIM

Diten e neserme me 14/11/2018 do te zhvillohet nje proteste paqesore e cila ka ne thelb kundershtimin e ligjit per importin e makinave te cilat kane mbi 10 vite ne qarkullim. Projektvendimi I ketij ligji eshte propozuar nga Ministri I Mjedisit z.Blendi Klosi me motivin se keto makina sjellin ndotje te larte gje e cila nuk eshte aspak e vertete sepse nese ndotja do te vinte nga keto automjete atehere koalidimet do te benin punen e tyre duke ndaluar qarkullimin e ketyre automjeteve. Ndotja e mjedisit vjen kryesisht nga fabrikat te cilat leshojne re te zeza tymi por edhe nga cilesia e dobet e naftes.

Ky vendim qe pritet te hyje ne fuqi eshte nje sulm I drejtperdrejte qe I behet biznesit te vogel dhe jo vetem, por cdo qytetari te republikes se Shqiperise I cili nuk e ka luksin te bleje nje automjet te vitit 2010-te e lart.

Bizneset e vogla te cilat preken nga ky projektligj qe con thuajse ne falimentimin e tyre jane ato qe meren me procesin funksional te automjeteve: Xheneriket, motorrist, tapicier, elektroaut , karotrecet e brendshem dhe internacional etj…

Gje e cila perkthehet ne mijera te papune te shtuar! Ndaj ju ftojme te na bashkoheni neser ne oren 11:00! Vendodhja tregu I makinave Durres!

Ju Faleminderit per mirekuptimin!

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close