Lajme

Një humbje jete sot nga Covid në Shqipëri, MSH: 445 infektime të reja dhe 401 të shëruar

Ministria e Shëndetësisë raporton sot se nga 1,368 testime, 445 qytetarë kanë rezultuar të infektuar me Covid.

Fatkeqësisht është shënuar një humbje jete ndërsa 401 pacientë janë shëruar në 24 orët e fundit.

RAPORTIMI:

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon: Janë kryer 1368 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 445 qytetarë, në këto bashki:
120 në Tiranë, 36 në Fier, 29 në Lushnje, 24 në Durrës, 22 në Sarandë, 21 në Vlorë, 15 në Elbasan, nga 14 qytetarë në Divjakë, Pogradec, nga 9 qytetarë në Kurbin, Krujë, Berat, nga 8 qytetarë në Lezhë, Kamëz, Himarë, 7 në Malësi e Madhe, nga 6 qytetarë në Shkodër, Mallakastër, Korçë, nga 5 qytetarë në Mirditë, Shijak, Patos, Selenicë, Maliq, Kuçovë, nga 4 qytetarë në Bulqizë, Gjirokastër, Përmet, Dimal, nga 3 qytetarë në Kavajë, Dibër, Delvinë, nga 2 qytetarë në Pukë, Kukës, Mat, Këlcyrë, Tepelenë, Gramsh, nga 1 qytetar në Vorë, Rrogozhinë, Roskovec, Libohovë, Devoll, Kolonjë, Skrapar.

Janë 3,533 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 22 pacientë. Në 24 orët e fundit ka një humbje jete me Sars-Cov2: një qytetare nga Tirana 93 vjeçe. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.

Janë shëruar 401 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 315,943 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (17 Gusht 2022)
Raste të reja ditore 445
Të shëruar në 24 orë 401
Të shtruar në spitale 22
Humbje jete në 24 orë 1
Testime ditore 1368

Testime totale 1,945,846
Raste pozitive 323,050
Raste të shëruara 315,943
Raste Aktive 3,533
Humbje jete 3,574

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 1,437
Fier 487
Vlorë 311
Durrës 300
Korçë 193
Elbasan 166
Shkodër 154
Lezhë 149
Gjirokastër 141
Berat 112
Dibër 62
Kukës 21

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close