Lajme

Një pasagjer grek zbriti bashkë me agjentët rusë në Bjellorusi, çfarë roli kishte ai në avion

Detaje të reja kanë dalë nga ulja emergjente e avionit Ryanair në Minsk. Mësohet në mesin e pasagjerve ka qenë edhe një grek, i cili zbriti bashkë me gazetarin dhe bashkëshorten e këtij të fundit.

Hetimi po vazhdon ër të zbuluar dinamikën e kësaj ngjarje, ndërsa CEO e avionit, Michael O’Leary tha se kishte agjentë të KBG në avion, që zbritën.

Një ditë më parë ai tha: “Ne besojmë se kishte edhe disa agjentë të KGB që zbritën nga avionic.” Agjencia ndërkombëtare duket se ka vendosur pasagjerin grek në grupin e agjentëve të KGB-së që ishin pjesë e fluturimit. Ndërkohë, shkruajnë mediat, greku ka bërë dalje për mediat në Bjellorusi dhe thuhet se ka shtetësi të dyfishtë.

Ulja e avionit ka shkaktuar trazira në BE dhe SHBA. Vendet e BE kanë nisur të marrin sanksione kundrejt Bjellorusisë, ndërkohë që gazetari vazhdon të jetë në burg.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lexo edhe:

Close
Back to top button
Close
%d bloggers like this: