Lajme

Njihuni me recetën shekullore që trajton 100% kapsllëkun

Kapsllëku nuk është argëtues për askënd, por për pacientët me kancer ky efekt anësor shumë i zakonshëm është veçanërisht i mundimshëm.

Lëvizjet e rralla të zorrëve (më pak se tre herë në javë), jashtëqitjet e forta, tendosja gjatë evakuimit ose ndjenja e zbrazjes jo të plotë janë të gjitha shenja të kapsllëkut. Mungesa e lëvizshmërisë, dehidratimi dhe bllokimi ose shtypja e tumoreve kundër zorrëve ose nervave, të gjitha mund të çojnë në kapsllëk. Ilaçet për dhimbje, si mor fina, hidr omorfoni dhe hidr okodoni, ngadalësojnë lëvizjen e jashtëqitjes në zorrë, duke rezultuar në kapsllëk të shkaktuar nga opioidët. Infermieret e onkologjisë duhet të dinë se si t’i këshillojnë pacientët kur e paraqesin këtë temë disi të pakëndshme.

Së pari, përcaktoni shkakun më të mundshëm të kapsllëkut.

Kapsllëku i shkaktuar nga opioidi ndonjëherë trajtohet ndryshe nga llojet e tjera të konstipacionit. Disa gjendje sëmundjesh dhe probleme metabolike gjithashtu mund të shkaktojnë kapsllëk, kështu që sa më shumë të dini për faktorët themelorë, aq më të dobishëm do të jenë rekomandimet.

Receta e të parëve tanë

Përbërësit:

2 kumbulla organike

15 data organike

3 pika vaj esencial xhinxheri

3 pika vaj esencial kopre

Përgatitja:

Ndizni sobën në temperaturë të lartë dhe ngrohni afërsisht pesë gota ujë në një tenxhere të mesme. Pasi uji të fillojë të vlojë, shtoni kumbullat dhe datat. Lëreni të ziejnë për dhjetë minuta dhe hiqni nga nxehtësia. Le të qetsohen për 10 minuta shtesë përpara se të shtoni vajrat esenciale.

Si ta përdoresh:

Gjëja e parë në mëngjes kur të dalësh nga shtrati, merr 1 lugë gjelle të salcës speciale dhe konsumoheni 30 minuta përpara se të hahet mëngjesi. Kjo duhet të ndihmojë në zbutjen e të gjitha problemeve tuaja të tretjes, përveç kapsllëkut. Ora News

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: