Lajme

Nxirren nga kampi i ISIS në Siri 9 fëmijë shqiptarë dhe 4 gra

14 shqiptarë të tjerë janë nxjerrë nga kampi i ISIS në Siri. Mes të shpëtuarve janë 9 fëmijë dhe 4 gra. 13 shtetasit shqiptarë u janë dorëzuar autoriteteve shqiptare.

Lajmin e mirë e ka bërë zyrtari Abdulkari Omar përmes një postimi në Twitter.

“Ditën e 27 Maj 2022, 13 shtetas shqiptarë (4 gra dhe 9 fëmijë) të familjeve të organizatës ISIS i janë dorëzuar një delegacioni zyrtar të qeverisë shqiptare, pas nënshkrimit të dokumentit zyrtar të dorëzimit ndërmjet AANES dhe Republikës së Shqipërisë”, ka shkruar  një zyrtar i lartë sirian Dr. Abdulkarim Omar.

Deri më tani nuk ka një reagim nga autoritetet shqiptare mbi riatdhesimin e tyre.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close