Lajme

Oksigjeni 46, zbulohet shkaku i vdekjes së 3-vjeçares në Elbasan

3-vjeçarja që humbi jetën mëngjesin e sotëm në spitalin e Elbasanit ishte paraqitur atje në gjendje të rëndë shëndetësorë. Burime nga spitali bëjnë me dije për ABC  se  e mitura u paraqit me një nivel oksigjeni 46, gjë e cila ka bërë që të mos mund të shpëtojë.

Pas ekspertizës është konstatuar edhe shkaku i vdekjes së fëmijës, i cili është pneuomonia bilaterale dhe insuficenca kardiorespiratore. Burime bëjnë me dije se ky ështrë edhe shkaku se përse fëmija është paraqitur në spital me një nivel oksigjeni tepër të ulët.

Më herët, babai i vajzës tha për mediat para ambienteve të spitalit se e mitura kishte 8-9 dite semure dhe pas vizitës mjeku i kishte thënë se bëhej fjalë për një virozë. Ai tha se e kishin sjellë vajzën me buzë të nxirë në spital

“Vajza nuk ishte sëmurë asnjëherë. Para një jave pati problem shëndetësore dhe e dërguam në spital. Mjeku na tha që ka virozë. Dje u përkeqësua sërish dhe e sollëm në spital. I bën sërum dhe na vdiq. Kishte 8-9 ditë sëmurë me të njëjtën gjëndje. Nuk e kuptoj as vetë se si ndodhi kjo”, tha ai. /abcnews.al

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close