Lajme

“Omicron me simptoma të lehta”, OBSH me lajm të mirë: S’ka vend për panik

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) thotë se “Bota” nuk duhet të shqetësohet për variantin e ri të Covid-19, Omicron. Sipas shkenctares kryesore së OBSH-së, Dr. Soumya Sëaminathan tha se ky variant mund të shkaktojë simptoma më të lehta se mutacionet e mëparshme.

“Sipas të dhënave paraprake “Omicron” është shumë i transmetueshëm, dhe mund të bëhet lloji dominues në mbarë botën, megjithëse kjo është e vështirë të parashikohet. Por në fakt, “Delta” aktualisht përbën 99% të rasteve globalisht. Sa duhet të shqetësohemi? Duhet të jemi të përgatitur dhe të kujdesshëm, jo panik, sepse jemi në një situatë të ndryshme nga një vit më parë” tha ajo.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: