Lajme

Panik në ajër, avioni bën ulje emergjente pasi po rridhte karburant

Aeroplani i kompanisë gjermane turistike TUI me 80 pasagjerë u ul në aeroportin e Beogradit në një emergjencë.

Sipas mediave, aeroplani që po fluturonte nga Santorini për në Bruksel bëri një ulje emergjente në Aeroportin “Nikola Tesla” për shkak të mosfunksionimit dhe rrjedhjes së karburantit.

Siç mund të shihet në faqen e internetit të Flightradar, problemi në aeroplan u shfaq gjatë fluturimit mbi Tuzla, dhe ai menjëherë u kthye drejt aeroportit më të afërt, i cili ishte Beogradi.

Aeroplani, një Boeing 737, me 80 pasagjerë, bëri një rreth mbi Sabac dhe më pas u ul në aeroportin e Beogradit.

Gjegjësisht, avioni u ngrit nga Santorini për në Bruksel dhe vuri re një problem mbi Bosnjë dhe Hercegovinë, bëri një gjysmërreth mbi Sabac dhe u ul në Beograd.

“Shumë e rrallë”, Redaktori i portalit TangoSix, Petar Vojinović, tha për portalin B92 se nuk ka asnjë informacion se çfarë ka ndodhur saktësisht, por në lidhje me pretendimet e disa mediave se avioni po dilte karburant, ai thotë se është shumë e rrallë.

Vojinoviç shpjegoi se prishjet më të zakonshme në aeroplanët e pasagjerëve, madje edhe në këtë lloj avioni, janë dështimi i një motori, hyrja e zogjve në motor dhe prishjet e tjera të vogla, të cilat janë shumë të rralla. Siç thotë ai, aksidentet fatale në shumicën e rasteve “shkaktohen nga njeriu”.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lexo edhe:

Close
Back to top button
Close
%d bloggers like this: