Lajme

Parashikimi i motit, era do të shoqërohet me pluhur nga Saharaja

Instituti i Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit ka bërë parashikimin e motit për ditën e sotme në Shqipëri.

Sipas IGJEUM, ditën e sotme pritet një ulje e lehtë temperaturash, që do të variojnë në bregdet: 22 / 34 °C; në vendet e ulëta: 20 / 38 °C; ndërsa në vendet malore: 17 / 35 °C.

Për shkak të temperaturave të larta në vend, pritet që të ketë rrezik të lartë për zjarre në Shkodër (jug-perëndim), Kukës (lindje), Lezhë (veri), Dibër (perëndim) dhe Durrës (lindje).

Ndërkohë që era pritet të fryjë e lehtë deri në mesatare por do të shoqërohet edhe me pluhur me origjinë nga shkretëtira e Saharasë.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: