BotaLajme

Pas dorëheqjes së Truss/ Johnson sërish gati të marrë “frenat” e Britanisë, kush janë tre pretendentët e tjerë?

Ish-kryeministri britanik Boris Johnson pritet të kandidojë sërish për postin e kryetarit të Partisë Konservatore për të zëvendësuar Liz Truss, e cila njoftoi të enjten se po tërhiqej, raportoi The Times.

Më 7 korrik, “rebelimi” i ministrave, nënsekretarëve dhe zyrtarëve konservatorë për të hequr Boris Johnson nga kryeministria u kurorëzua me sukses.”

Dorëheqja e Johnson shënoi fundin e një karriere politike e cila u ndihmua nga fushata e suksesshme ‘Voto largohu’ për t’u larguar nga BE në 2016 dhe që i dha Partisë Konservatore një fitore historike në zgjedhjet e përgjithshme në 2019.

Kanë  kaluar më pak se tre vjet që kur Johnson qëndroi triumfues jashtë Downing Street, pasi kishte fituar një shumicë masive parlamentare prej 80 vendesh.

Ky është mandati i shtatë më i shkurtër në historinë e vendit, me dy vjet e 349 ditë në krye.

Johnson qëndroi më pak ditë edhe se Theresa May, paraardhësja e tij, e cila u konsiderua e dështuar.

Ai qëndroi në kryesinë e “Albionit të Vjetër” deri në zgjedhjen e kreut të ri të konservatorëve në vjeshtë.

Pas dorëheqjes së Truss/ Johnson sërish gati të marrë “frenat” e Britanisë, kush janë tre pretendentët e tjerë?

Tre kandidatët e tjerë për të pasuar Liz Truss

Për 44 ditë, Liz Truss mbajti frenat e Mbretërisë së Bashkuar, duke mbajtur titullin e Kryeministrit më afatshkurtër në Doëning Street.

Që në momentin e parë, kryesisht për shkak të politikës së saj ekonomike, karrigia filloi t’i kërcasë. Tregjet reaguan negativisht, kolegët e saj konservatorë filluan ta sfidojnë atë, në fillim me druajtje dhe shpejt hapur.

Popullariteti i partisë së saj ka rënë, me një garë të mundshme përpara zgjedhjeve që nënkupton një fitore të madhe për Laburistët nga dhoma e zhveshjes.

Truss u përpoq të përdorte epërsinë e laburistëve në sondazhe për të zhvatur mbështetje nga deputetët konservatorë duke nënkuptuar se nëse ajo shkonte në zgjedhje, më shumë se gjysma e tyre do të humbnin vendet e tyre.

Deputetët e saj këmbëngulën që ta shtrëngonin vazhdimisht, duke kërkuar dorëheqjen e saj.

Sot (20 tetor) në orën 13:30 me orën lokale, Tras përballë Downing Street ka njoftuar dorëheqjen e saj, duke thënë se Britania do të ketë një kryeministër të ri javën e ardhshme.

Ishte kronika e një vdekjeje të parathënë. Por kush do të marrë përsipër “karrigen elektrike” që ka lënë pas ndoshta banorja më e pasuksesshëme e  Downing Street?

Sondazhi i YouGov tregoi se konservatorët po shikojnë… prapa, pasi paraardhësi i saj  Boris Johnson del si zgjedhja e preferuar për ta zëvendësuar atë.

32% e konservatorëve thonë se Johnson duhet të jetë pasardhësi i saj, me 23% që votojnë për Rishi Sunak dhe 10% për Sekretarin e Mbrojtjes Ben Wallace.

Ish-ministri i financave Rishi Sunak konsiderohet si favorit i madh, ndërsa ish-ministri Penny Mordant , edhe pse i dëgjuar në radhët e konservatorëve, nuk është zgjedhja e partisë për të udhëhequr.

Megjithatë, dhe pavarësisht rezultatit të këtij sondazhi të veçantë, pyetja që lind është se kush do të votojë për Boris Johnson.

Të gjithë e mbajnë mend mandatin e tij dhe veçanërisht mënyrën se si u largua. Ai dha dorëheqjen më 7 korrik, por mbeti kryeministër deri më 6 shtator, kur u pasua nga Liz Truss. Megjithatë, bazuar në një raport të Times pak orë pas dorëheqjes së Truss, ai deklaron se do të kërkojë të kthehet në  Downing Street.

Rishi Sunak: Ish-ministri i Financave është favorit i madh për prezantuesit

Mbështetësit e flaktë të ish-ministrit britanik të financave, Rishi Sunak, bashkuan forcat me synimin për të larguar Trasin nga drejtimi i partisë dhe rrjedhimisht nga kryeministria dhe, me sa duket, ia dolën.

Pas dorëheqjes së Truss/ Johnson sërish gati të marrë “frenat” e Britanisë, kush janë tre pretendentët e tjerë?

Sunak, një ish-ministër financash, është politikani më i pasur në parlamentin britanik, i martuar me  Axata Murthy.

Madje shumë pretendojnë se Axata ka më shumë pasuri se mbretëresha Elizabeth.

I përkushtuar ndaj ideologjisë së Margaret Thatcher, me një staf komunikimi shumë të organizuar në krah, Sunak shpall kudo që është dhe kudo që të jetë se mund të përmirësojë financat e bashkëqytetarëve të tij.

Ai ka mbështetjen e besnikëve të shquar të Johnson, pavarësisht se dëshiron të anulojë rritjen e fundit të taksave të kujdesit shëndetësor të administratës së tij.

Penny Mordant: E vetmja grua që flirton me udhëheqjen konservatore

Gruaja e parë në historinë britanike që shërbeu si Sekretare e Mbrojtjes (nën kryeministren May), Penny Mordant , është e preferuara e bazës së partisë, megjithatë, ajo konsiderohet politikisht e papërvojë.

Pas dorëheqjes së Truss/ Johnson sërish gati të marrë “frenat” e Britanisë, kush janë tre pretendentët e tjerë?

Ajo u shfaq me rroba banje në një emision televiziv teksa po zhytej. Ajo ka tetë mace, dy martesa, mori pjesë në një konkurs zhytjeje në televizion dhe njihet për batutat e saj të vrazhda. Rezervistja e marinës me flokë ngjyrë kafe dhe një anëtare e palëkundur e Brexitit Penny Mordant është Sekretarja e parë e Mbrojtjes femër e Britanisë. Ajo pason Gavin Williamson pas rrëzimit të tij të papritur për rrjedhjet e Këshillit të Sigurisë Kombëtare.

Ben Wallace: “Artileria e rëndë” e Tories

Ai është i vetmi nga qeveria Johnson që mbeti në postin e tij, Ministrinë e Mbrojtjes, kur Liz Truss mori detyrën.

Pas dorëheqjes së Truss/ Johnson sërish gati të marrë “frenat” e Britanisë, kush janë tre pretendentët e tjerë?

Ben Wallace, sipas gazetës britanike “Daily Mail”, konsiderohet si një arrë e fortë dhe do të ishte ideal për të pasuar kryeministrin konservator, megjithatë, sipas bashkëpunëtorëve të tij të ngushtë, ai nuk mendon se i ka ardhur ende koha për të marrë frenat e Partisë Konservatore.

Wallace është një ish-ushtarak dhe filloi karrierën e tij politike si anëtar i parlamentit lokal skocez në maj 1999.

Në vitin 2006 ai u zgjodh për herë të parë në Parlamentin Britanik.

Ministri 52-vjeçar i mbrojtjes është shfaqur në muajt e fundit si anëtari më popullor i qeverisë për shkak të trajtimit të luftës në Ukrainë./m.j

 

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close