Lajme

Aksioni policisë spanjolle, sekuestron 780 kg canabis në kanaçe domateje

Agjentët e Policisë Kombëtare kanë shpërbërë në provincën e Malagas një organizatë kriminale, të përbërë kryesisht nga shtetas me origjinë daneze e shqiptare, dhe që ka lejuar arrestimin e nëntë personave për marrëdhëniet e tyre të dyshuara me trafikun e drogës dhe anëtarësimin në një organizatë kriminale. Prillin e kaluar, hetuesit kapën një ngarkesë prej 780 kilogramësh hashash të fshehur në kanaçe me domate të shtypura, të cilat ishin rregulluar në dhjetë paleta në mënyrë që të transportoheshin në Danimarkë..

Regjistrimet e kryera përfshinin, mes efekteve të tjera, automjete me vlerë më shumë se një milion euro, 3,200 tableta analgjezikësh dhe 201,000 euro, ndër efekte të tjera. Operacioni policor filloi në fillim të vitit, kur agjentët e grupit I të Krimit të Organizuar të Udyco të Policisë Provinciale të Malaga, zbuluan një aktivitet të fortë në lidhje me trafikun ndërkombëtar të drogës. Kërkimet gjetën disa anëtarë të një organizate në qytetet e Malaga, Marbella dhe Estepona, dhe hetuesit erdhën për të vëzhguar negociata të ndryshme për të blerë dhe shitur drogë me anëtarët e rrjeteve të tjera kriminale. Pas kontrollimit të përmbajtjes së këtyre kontejnerëve, ishte e mundur të vërtetohej se gjithsej 780 kilogramë hashash ishin fshehur në 381 kanaçe me domate. Për këtë arsye, agjentët vazhduan të arrestojnë nëntë persona, anëtarë të organizatës së paligjshme, të cilët u akuzuan për krimet e trafikut të drogës dhe anëtarësimit në një organizatë kriminale.

Në regjistrat, përveç polenit të sekuestruar të hashashit, u sekuestruan 201,000 euro – midis koronave daneze dhe eurove -, 15 automjete me vlerë më shumë se një milion euro, 25 telefona celularë, 3,200 tableta të një analgjeziku opioid, një dron dhe dokumentacione të ndryshme Me vlerë më shumë se një milion euro, 25 telefona celularë, 3,200 tableta të një analgjeziku opioid, një dron dhe dokumentacione të ndryshme. Hetimi gjithashtu zbuloi se disa nga anëtarët e rrjetit kishin lidhje të ngushta me një bandë të njohur bikerësh, dy prej tyre ishin ndër objektivat prioritare të autoriteteve daneze për lidhjet e tyre të forta me klubin. Të paraburgosurit dhe kujdeset e udhëzuara u vunë në dispozicion të Gjykatës së Udhëzimit 4 të Marbella, duke qenë ajo kompetente e çështjes.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: