Lajme

Pas varrit të Mit’hat Frashërit në Tiranë, dëmtohen skulpturat e parkut të Korçës

Dëmtohen skulpturat e parkut të qytetit të Korçës. Burime bëjnë me dije se dëmtimi i tyre ka ndodhur në orët e para të mëngjesit të sotëm.

Sipas informacioneve janë dëmtuar dy prej skulpturave të bllokut muzeal që ndodhet në hyrje të parkut. Kanë qenë punonjësit e ndërmarrjes së shërbimeve publike ata që kanë konstatuar dëmtimin e skulpturave.

Njoftimin e ka marrë edhe policia e Korçës, të cilët kanë filluar hetimin për rastin duke krehur zonën dhe duke parë nëse ka kamera sigurie në zonë, për të bërë të mundur kapjen e autorit/ëve.

Kjo nuk është hera e parë që skulpturat e parkut bien pre e dëmtimeve nga persona të papërgjegjshëm.

Pak ditë më parë edhe në Tiranë, busti dhe varri i Mit’hat Frashërit ranë pre e vandalizmit.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close