Lajme

Përfshihen nga flakët kullotat në Dropull, zjarri favorizohet nga era e fuqishme. Rrezikohet zona e banuar

Një zjarr ka përfshirë kullotat e fshatit Likomil në Dropull ditën e sotme, ku dhe jan shkaktuar dëme në një pjesë të konsiderueshme të territorit.

Burime bëjnë me dije se në vendngjarje kanë mbërritur forcat zjarrfikëse të Dropullit si edhe nga një pjesë e repartit të Gjirokastrës për shuarjen e flakëve.

Përhapja e flakëve është favorizuar edhe nga era e fortë,  ku  raportohet se rrezikohen edhe  zona të banuara, nëse nuk bëhet neutralizimi i tyre në kohë.

Sakaq, ende nuk dihet se çfarë e ka shkaktuar zjarrin, ku nuk mund të përjashtohet edhe zjarrvënia e qëllimshme.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close