Lajme

Përmbyset kamioni që transportonte emigrantë, 53 të vdekur

Të paktën 53 persona kanë humbur jetën dhe dhjetëra të tjerë janë plagosur pasi kamioni me të cilin po lëviznin është përfshirë në një aksident. Ngjarja e rëndë ka ndodhur në jug të Meksikës.

Më shumë se 100 persona, emigrantë nga Amerika Qendrore ishin brenda kamionit trailer i cili u rrotulla në shtetin e Chiapas në Meksikë. Fotot e vendi i aksidentit tregojnë v iktimat të shtrirë përgjatë rrugës ngjitur me kamionin e përmbysur.

“Është një nga aksidentet më të rënda në Meksikë”- thanë autoritetet. Mësohet se në mesin e viktimave janë burra, gra dhe fëmijë. Akoma nuk janë konfirmuar kombësitë e vi ktimave por sipas autoriteteve lokale shumica e emigrantëve ishin nga Hondurasi dhe Guantemala.

Chiapas i cili është kufitar me Guatamalën është pika kryesore tranzite për emigrantët ilegalë dhe pa dokumentacion.tch

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: