Lajme

Përplasja me LSI-në, Bardhi: I ofruam 15 mandate të sigurta, na tha “fitojmë vetëm 34”

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi tregoi dot në emisionin Open arsyen e konfliktit të krijuar mes PD-së dhe LSI-së.

Ai theksoi se PD i ofroi 15 mandate të sigurta LSI-së, por kjo e fundit tha se 34 i siguronin të vetëm.

Sipas Bardhit, LSI donte të garonte në zgjedhjet e 25 prillit në listë të vetme.

“Gjatë zgjedhjeve ka pasur një mungesë totale vullneti nga LSI për të bashkëpunuar me ne, debati i famshëm për të hyrë në listë të veçantë apo bashkë. PD i ka ofruar15 mandate, qëndrimi ishte që sipas sondazheve do fitonin 34 mandate në të gjithë territorin e Shqipërisë.

Kam pasur një bisedë në zyrën e kryetarit të partisë. Na thanë do i fitojmë vetë dhe nuk do hyjmë bashkë në lista. Dy muaj pasi isha caktuar drejtues politik i qarkut të Elbasanit konkludova se LSI nuk merrte asnjë mandat në Elbasan”,  tha Bardhi.

Petrit Vasili ka kërkuar të ketë një lidhje direkte me studion e “Open”, për të dhënë versionin e tij për koalicionin PD-LSI në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit.

“Nuk ka pasur kurrë diskutime për numra apo premtime mandatesh. Ka pasur vetëm një angazhim që do të kishim takime të përbashkëta gjatë fushatës elektorale, gjë që nuk ndodhi asnjëherë se mungesa e vullnetit nga PD ishte e dukshme.

Diskutim për 15 mandate apo gjëra të tilla nuk ka pasur. Kemi diskutuar vetëm cila është strategjia për maksimizimin e votës”, tha Vasili.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lexo edhe:

Close
Back to top button
Close
%d bloggers like this: