Lajme

Peshkaqenët konsumojnë kokainë, shkencëtarët: Kjo i bën të reagojnë si të çmendur

Peshkaqenët konsumojnë kokainë të hedhur në ujërat e Floridës dhe kjo mund t’i bëjë ata të veprojnë në mënyra “të çmendura”, thonë shkencëtarët.

Studiuesit që hetuan nëse droga e hedhur në det ndikonte në jetën detare të rajonit për një dokumentar zbuluan se disa peshkaqenë dukej se po vepronin çuditshëm dhe të tjerët iu përgjigjën stimuluesve të ngjashëm.

Kontrabandistët kanë lënë tonelata të panumërta kokainë në detet përreth Floridës, të transportuara nga Amerika e Jugut dhe Qendrore, ose për t’u mbledhur nga bashkëpunëtorët ose për të shmangur arrestimin. Droga shpesh derdhet në breg në rrymat e oqeanit.

Vetëm muajin e kaluar, Roja Bregdetare e SHBA-së sekuestroi më shumë se 14,100 paund (6,400 kg) kokainë në Detin e Karaibeve dhe Oqeanin Atlantik, me një vlerë të vlerësuar prej 186 milion dollarë.

Biologu detar, Tom ‘The Blowfish’ Hird, dhe shkencëtarja mjedisore e Universitetit të Floridës, Tracy Fanara, studiuan peshkaqenë jashtë Florida Keys për të parë nëse droga kishte ndonjë ndikim mbi ta.

Gjatë një zhytjeje për të vëzhguar sjelljen, një specie që normalisht i shmang njerëzit, erdhi drejt ekipit dhe dukej se po notonte keq.

Përveç monitorimit të peshkaqenëve, shkencëtarët vendosën gjithashtu pako të ngjashme në madhësi dhe pamje me vërteta me ato të kokainës në ujë pranë mjellmave bedel si pjesë e studimit të tyre. Për habinë e tyre, peshkaqenët u drejtuan drejt pakove – jo mjellmave – duke i kafshuar.

Një peshkaqen madje kapi një balon dhe notoi me të.

Kur peshkaqenët hëngrën pluhurin, studiuesit i panë ata duke u egërsuar.

Biologu pranoi se shumë faktorë të ndryshëm mund të jenë përgjegjës për sjelljen e çuditshme dhe rezultatet nuk tregojnë domosdoshmërisht se peshkaqenët në Florida po konsumojnë kokainë.

 

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close