Lajme

Peshku i artë më i madh në botë, kapet në Francë

Një peshkatar britanik po feston pasi u zhyt në një nga peshqit e artë më të mëdhenj në botë, në një peshkim në Francë.

Peshku gjigant i artë peshonte 31 kg. Ai është një specie hibride e një krapi lëkure dhe një krapi koi, të cilat tradicionalisht janë portokalli. Peshku besohet të jetë mbi 20 vjeç dhe u vendos në një liqen në Francë nga britaniku Jason Cowler kur ishte i ri.

Por  është cilësuar si një peshk i pakapshëm gjatë viteve dhe rrallë shihej mbi ujë.

Peshkatari Andy Hackett, 42 vjeç, kaloi 25 minuta duke e kapur  atë dhe u kënaq kur pa peshën e tij.

Ishte 30 kg më i rëndë se ai që konsiderohej të ishte peshku i artë më i madh në botë, i kapur nga Jason Fugate në Minesota, SHBA, në 2019.

Dhe ishte më shumë se dyfishi i madhësisë së një krapi koi portokalli të ndezur 13 kg, i kapur nga italiani Raphael Biagini në jug të Francës në vitin 2010.

Z. Hackett, një drejtor kompanie nga Kidderminster në Worcestershire, kapi rekordin e tij në Blueëater Lakes në Champagne, Francë.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close