Lajme

”Plas”në veri të Kosovës, serbët djegin makinën e policisë-mbi turmën gaz lotsjellës

Nuk ka ende qetësi në veri të Kosovës; banorët lokalë janë ngritur në protesta pasi kundërshtojnë një aksion të Policisë së Kosovës kundër kontrabandës së mallrave. Ata kanë djegur një makinë të policisë e zona është mbushur me gaz lotsjellës. Disa media lokale thonë se kundër forcave të rendit është qëlluar dhe me armë zjarri, por kjo ende nuk është konfirmuar.

Aksioni i policisë, që ende po vazhdon është shtrirë në disa rajone në Kosovë, përfshirë Mitrovicën e Veriut dhe të Jugut, Prishtinë dhe Peje. Sipas autoriteteve të rendit, aksioni nisi në orët e para të ditës dhe po vazhdon vendi . Deri tani janë sekuestruar një sërë mallrash, të cilat dyshohen se janë kontrabandë.

“Të gjitha veprimet policore po kryhen në koordinim me prokuroritë dhe gjykatat kompetente, me urdhër të së cilave janë duke u zhvilluar kontrolle dhe bastisje në objekte të ndryshme si shtëpi banimi, lokale biznesi, magazina të mallrave etj”, thuhet në njoftimin e Policisë së Kosovës. Reporterët e REL në Mitrovicën e Veriut raportojnë se në këtë komunë gjatë gjithë kohës dëgjohen sirenat e kamionëve të zjarrfikësve dhe autoambulancave.

Departamenti i Informacionit, më i madhi, më kryesori në Top Channel, i cili shënoi fillimin e televizionit me edicionin e lajmeve në 20 dhjetor 2001. Përmes informacioneve të shpejta, të sakta dhe të thelluara, reportazheve dhe rubrikave të tjera informative, Top Channel është kthyer në burimin kryesor dhe me prestigjioz të informimit të të gjithëve në Shqipëri, në hapësirën mbarëshqiptare dhe kudo tjetër në botë ku shqiptarët jetojnë. Top Channel është i pranishëm me kamerat dhe gazetarët e tij në të gjitha ngjarjet më të rëndësishme të vendit dhe në botë, me edicionet e tij informative.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: