Lajme

Plazhi, bizneset në Durrës nisin sezonin turistik “nga zero”

Ky sezon veror parashikohet i vështirë nga operatorët turistikë në Durrës që përballet me pasojat e tërmetit dhe pandemisë.  Ata thonë se prenotimet janë anuluar masivisht, duke i detyruar që ta nisin çdo gjë nga zero. Fillimisht tërmeti e më pas pandemia. Ky sezon veror është parashikuar të jetë i vështirë për biznesin në plazhin e Durrësit.

Hotele e restorante po  përgatisin plazhet sipas protokolleve, ndërsa po riparojnë pasojat e 26 nëntorit Presin datën për hapjen e plazhit, por nuk janë optimist. Prenotimet janë anuluar të gjitha, deri në fund të sezonit.Humbjet dhe pasigurinë për të ardhmen i konsiderojnë pengesë të lartë drejt rimëkëmbjes!

Ndaj në vazhdimësi kanë kërkuar ndihmën e qeverisë përmes uljes së barrës fiskale. Autoritetet kanë hartuar një protokoll të detajuar për masat që duhet të marrin bizneset dhe pushuesit në plazhe këtë verë.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lexo edhe:

Close
Back to top button
Close
%d bloggers like this: