Lajme

Po monitoronin krizën e emigrantëve në Bjellorusi, humbin jetën dy parashutistët rusë

Dy nga parashitistët rusë të dërguar për monitorimin e krizën së emigrantëve në kufirin MES Polonisë dhe Bjellorusisë ruse u vranë sot në një incident. Ata vdiqën për shkak të dëmtimit të parashutave të tyre për shkak të erës së fortë.

Rusia njoftoi sot dërgoi një njësi të forcave të saj ajrore për të zhvilluar një stërvitje të përbashkët ushtarake me Bjellorusinë.

Trajnimi përfshin një avion transporti ushtarak IL-76, i cili do të lëshojë parashutistët në Bjellorusi dhe më pas do të kthehet në zonën e tij të vendosjes së përhershme.

Pas stërvitjes, parashutistët rusë do të kthehen gjithashtu në pikën e tyre të vendosjes së përhershme në Rusi.

Stërvitja erdhi mes tensioneve të rritura midis Bjellorusisë dhe Polonisë për një krizë migracioni që është përshkallëzuar këtë javë.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: