Lajme

Po vjen raketa kineze! Reagon Ushtria Amerikane: Ku pritet të pëfundojë

Ushtria amerikane nuk ka në plan të rrëzojë mbetjet e një rakete të madhe kineze që pritet të zhyten në atmosferë këtë fundjavë, tha sekretari i mbrojtjes të enjten.

Duke folur me gazetarët, sekretari amerikan i mbrojtjes, Lloyd Austin, tha se shpresa ishte që raketa do të binte në oqean dhe se vlerësimi i fundit ishte që ajo të binte midis të Shtunës dhe të Dielës, shkruan meganews.al.

“Ne kemi aftësinë për të bërë shumë gjëra, por nuk kemi një plan për ta rrëzuar atë ndërsa flasim”, tha Austin. “Ne shpresojmë që ajo të ulet në një vend ku nuk do të dëmtojë askënd. Shpresojmë në oqean, apo diku si ai. ”

Raketa e Long March 5B shpërtheu nga ishulli Hainan i Kinës në 29 Prill dhe mbarti modulin Tianhe, i cili përmban atë që do të bëhet banesa për tre anëtarët e ekuipazhit në një stacion të përhershëm hapësinor kinez. Nisja e Tianhe ishte e para nga 11 misionet e nevojshme për të përfunduar stacionin.

Aerospace Corp ka thënë se pret që mbeturinat nga raketa të godasin Paqësorin pranë ekuatorit pasi kaluan mbi qytetet lindore të SHBA.

Një zëdhënës i ministrisë së jashtme kineze tha të Premten se faza e sipërme e raketës do të digjet kryesisht gjatë ri-hyrjes, duke paraqitur pak kërcënim për njerëzit dhe pronën në tokë. Zëdhënësi tha se autoritetet kineze do të lëshojnë informacion në lidhje me ri-hyrjen e raketës në “kohën e duhur”.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: