Lajme

Policia e Kosovës: Situata në veri e tensionuar, vritet një nga sulmuesit. Mbyllen pikat kufitare në Jarinje dhe Bërnjak

Policia e Kosovës bën me dije se situata në veri të vendit vijon të jetë e tensionuar, ku ende ka sulme me armë zjarri. Sipas Policisë, janë një numër i madh sulmuesish profesionalë, të maskuar dhe të armatosur me armë të rënda dhe mjete të blinduara. Ata po përdorin edhe objekte të ndryshme, përfshirë në dhe përreth manastirit në Banjska për strehim dhe pozicionim për gjuajtje me armë zjarri ndaj njësiteve policore të PK-së.

Situata në Veri të vendit, konkretisht në zonën e fshatit Banjska vazhdon të jetë e tensionuar, grupet kriminale kohë pas kohe po sulmojnë me armë zjarri njësitet policore në teren, të cilat edhe përkundër sulmeve ndaj tyre po vazhdojnë angazhimin duke krijuar perimetër të sigurisë, në interes të qetësimit të situatës, ofrimit të sigurisë dhe sundimit të rendit dhe ligjit në Kosovë.

Sulmuesit profesional në numër të konsiderueshëm, të maskuar e të uniformuar me uniforma të ndryshme, të armatosur me armë të rënda, granata, mjete ushtarake (zolla), disa mjete të blinduara, po shfrytëzojnë hapësira dhe objekte të ndryshme, private, përfshirë në dhe përreth manastirit në Banjska, për të kryer lëvizje, strehim dhe pozicionim për gjuajtje me armë zjarri ndaj njësiteve policore të PK-së”, njofton Policia.

Një prej sulmuesve ka mbetur i vrarë gjatë shkëmbimit të zjarrit me Policinë e Kosovës.

Njësitet policore konform situatës dhe rrezikut të shfaqur nga sulmet sporadike të grupeve kriminale, në vetëmbrojtje të tyre dhe të qytetarëve të asaj zone, janë detyruar t’iu kundërpërgjigjen grupeve kriminale, ku referuar informacioneve të deritanishme, një nga sulmuesit është vrarë”, thuhet në njoftimi e Policisë.

Po ashtu bëhet me dije se për arsye sigurie, janë mbyllur për qarkullim kufitar dy vendkalimet kufitare në veri, Jarinje dhe Bërnjak

Referuar situatës dhe rrethanave të krijuara, Policia e Kosovës për shkaqe sigurie ka mbyllur për qarkullim kufitar dy vendkalimet kufitare në veri (Jarinje dhe Bërnjak), andaj fton të gjithë qytetarët që të shfrytëzojnë pikat tjera kufitare për qarkullim si dhe të shmangun daljet dhe lëvizjet e tyre në atë rajon/zonë.

Bashkëpunimi dhe koordinimi i Policisë së Kosovës me institucionet kompetente vendore dhe ndërkombëtare po vazhdon, me qëllim të ruajtjes së rendit dhe sigurisë publike si dhe sjelljes para organeve të drejtësisë së kryerësve të sulmeve të vazhdueshme ndaj zyrtarëve policorë dhe njëherit fton ata që të dorëzohen para organeve të rendit”, njofton Policia.

Një ngjarja e rëndë u regjistrua në orët e para të mëngjesit të kësaj të diele (24 shtator) në Mitrovicë Veri, në hyrje të fshatit Banjskë ku persona të armatosur bllokuan rrugën me kamionë dhe më pas qëlluan me armë zjarri dhe granata dore në drejtim të policisë së Kosovës. Për pasojë, një efektiv humbi jetën dhe një tjetër mbeti i plagosur.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close