Lajme

Policia Rrugore vijon kontrollet intensive në të gjitha akset rrugore, në Vlorë dhe në Sarandë

DVP Vlorë Policia Rrugore vijon kontrollet intensive në të gjitha akset rrugore, në Vlorë dhe në Sarandë, për të evidentuar dhe ndëshkuar shkelësit e Kodit Rrugor. Kontrollet janë përqendruar në evidentimin dhe ndëshkimin e drejtuesve të mjeteve që drejtojnë mjetet nën efektin e alkoolit, në gjendje të dehur apo pa leje drejtimi.

Në 48 orët e fundit janë vënë në pranga 2 drejtues mjetesh, njëri prej pasi u kap duke drejtuar motomjetin, pa leje drejtimi dhe në gjendje të dehur.

Gjatë një jave, si rezultat i kontrolleve, duke përdorur radarë, dronë, kamera, aparate fotografike dhe alkooltestues, si dhe falë bashkëpunimit me qytetarët, të cilët kanë denoncuar në numrin 112 dhe në Komisariatin Dixhital, shkeljet e konstatuara, nga shërbimet e Policisë janë arrestuar 3 shtetas, si dhe janë proceduar në gjendje të lirë 2 shtetas të tjerë, për veprat penale “Shkelja e rregullave të qarkullimit rrugor” dhe “Drejtimi i automjeteve në mënyrë të parregullt”. Janë pezulluar 17 leje drejtimi, nga të cilat 1 për drejtim mjeti në gjendje të dehur, 8 për tejkalim të normave të shpejtësisë dhe 8 për shkelje të ndryshme të Kodit Rrugor.

Janë vendosur gjithsej 1255 masa administrative, nga të cilat: – 9 masa për tejkalim shpejtësie; – 107 masa për mosvendosjen e rripit të sigurimit; – 80 masa për mosvendosjen e kaskës mbrojtëse; – 13 masa për përdorimin e aparatit celular gjatë drejtimit të mjetit; – 100 masa për parakalime të gabuara; – 363 masa për ndalim/pushim të mjetit në kundërshtim me sinjalistikën rrugore dhe rregullat e qarkullimit; – 583 masa për shkelje të rregullave të tjera të Kodit Rrugor.

Policia Rrugore e Vlorës apelon për drejtuesit e mjeteve që të respektojnë me rigorozitet rregullat e qarkullimit rrugor, sinjalistikat vertikale e horizontale, të shmangin përdorimin e alkoolit dhe celularit gjatë drejtimit të mjetit, të vendosin rripin e sigurimit, ndërsa drejtuesit e motomjeteve të vendosin kaskën mbrojtëse dhe të moderojnë shpejtësinë.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close