Lajme

Policia spanjolle dhe DEA arrestojnë shqiptarin

Policia spanjolle ka arrestuar një shtetas shqiptarë, i konsideruar si lideri i “Kartelit Ballkanik”, përgjegjës për 2.3 ton kokainë të kapura në një anije peshkimi të quajtur “Bestarruza”, në portin Rias Baixas.

4 anëtarë të një grupi kriminal u kapën, 2 prej të cilëve ishin shqiptarë. 2 të tjerët ishin, 1 argjentinas dhe një afrikan nga Capo Verde.

Operacioni policor u krye nga amerikanët e DEA dhe strukturat spanjolle, dhe sipas mediave në gadishullin Iberik, i është dhënë një goditje e madhe këtyre qelizave kriminale në Galici, të cilët prisnin ngarkesën me kokainë.

Përveç drogës u kap edhe një sasi prej 200 mijë eurosh cash dhe një “Maserati” që ishte në pronësi të kokës së grupit.

Shqiptari u kap në një hotel teksa po i drejtohej Madridit kur mori vesh që sasia e kokainës u sekuestrua.

Sipas dëshmisë së kapitenit të anijes së peshkimit, bosi shqiptar po mbante gruan e tij si peng deri në përfundimin e plotë të operacionit. Mirëpo policia zbuloi se kjo dëshmi ishte e rreme dhe se gruaja nuk ishte rrëmbyer prej shqiptarit.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close