Lajme

Prangosen tre persona, një prej tyre italian

Finalizohet operacioni policor i koduar “Weekend”, arrestohen tre persona, një prej tyre italian.

Specialistët e Seksionit për Hetimin e Narkotikëve në DVP Tiranë, në bazë të informacioneve të grumbulluara për veprimtari të kundërligjshme në fushën e trafikimit të l ëndëve n arkotike dhe a rmëve të  zjarrit, pas h etimeve 6-mujore të kryera në bashkëpunim me Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, organizuan dhe finalizuan me sukses operacionin policor të koduar “Weekend”, në kuadër të të cilit u bë i mundur ekzekutimi i dy masave të sigurisë “Arrest në burg” për shtetasit:

Vladimir Gjoci, 46 vjeç, për veprat penale “Prodhimi dhe shitja e n arkotikëve dhe “T rafikimi i a rmëve dhe i municionit” ; Gehard Gaci, 26 vjeç, për veprën penale “Prodhimi dhe shitja e n arkotikëve”;

Gjithashtu u bë arrestimi në flagrancë i shtetasit italian me iniciale Marco Maraschio, 40 vjeç, i dënuar disa herë në Itali në fushën e trafiqeve të paligjshme, bashkëpuntor i shtetasit V. Gj. Gjatë kontrollit të banesës së shtetasit V. Gj. u gjetën dhe u sekuestruan 2 a rmë zjarri p istoletë, një sasi më lëndë n arkotike k okainë dhe h eroinë, një sasi municioni l uftarak dhe sende të tjera të kundërligjshme.

Nga hetimet ka rezuluar se shtetasi V. Gj., së bashku me shtetasin italian M. M., banues në Lecce, Itali, i dënuar disa herë në Itali në fushën e trafiqeve të paligjshme, mereshin me trafikimin e a rmëve l uftarake nga Italia në Shqipëri, të cilat i shisnin më pas në qytete të ndryshme të Shqipërisë.

Gjatë kontrollit fizik, shtetasit italian i është sekuestruar edhe një sasi lënde narkotike e llojit heroinë. Ndërsa shtetasi G. G. merrej me shpërndarjen e lëndëve narkotikëve, të cilat i merrte nga shtetasi V. Gj. Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tiranë, për veprime të mëtejshme.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: