Lajme

Pushtimi rus/ Zelensky flet sërish: Koha për të vendosur për anëtarësimin e Ukrainës në BE ose…

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se tani është një “moment vendimtar” për të vendosur për anëtarësimin e vendit të tij në Bashkimin Evropian, në një postim në “Twitter” të shtunën.  “Është një moment vendimtar për të mbyllur një herë e përgjithmonë diskutimin e gjatë dhe për të vendosur për anëtarësimin e Ukrainës në BE. Diskutuam me presidentin e BE për ndihmën e mëtejshme efektive dhe luftën heroike të ukrainasve për të ardhmen e tyre të lirë”, thuhet në një postim në Twitter-in e tij.

Fjalë sfiduese ,Më herët të shtunën, ndërsa beteja për Kievin vazhdonte, Zelensky shkoi në platformën e mediave sociale disa herë për të postuar përditësime.

Në një video prej 40 sekondash të titulluar “mos u besoni lajmeve të rreme”, presidenti tha: “Unë jam këtu. Ne nuk po i ulim armët. Ne do të mbrojmë vendin tonë, sepse arma jonë është e vërteta, dhe e vërteta jonë është se kjo është toka jonë, vendi ynë, fëmijët tanë dhe ne do t’i mbrojmë të gjitha këto.

“Kjo është. Kjo është gjithçka që doja t’ju them. Lavdi Ukrainës,” shtoi ai.

Në një postim të veçantë në Twitter të shtunën në mëngjes, ai gjithashtu tha: “Një ditë e re në vijën e frontit diplomatik filloi me një bisedë me Emmanuel Macron. Armët dhe pajisjet nga partnerët tanë janë rrugës për në Ukrainë. Koalicioni kundër luftës po funksionon!”

Mbështetja franceze

Presidenti francez Emmanuel Macron të shtunën paralajmëroi se lufta në Ukrainë dhe kriza rreth saj “do të zgjasë” pasi ai parashikoi ndikime në tregjet ushqimore.

“Nëse mund t’ju them një gjë këtë mëngjes, është se kjo luftë do të zgjasë,” tha Macron në panairin vjetor të bujqësisë në Francë.

“Kjo krizë do të zgjasë, kjo luftë do të zgjasë dhe të gjitha krizat që vijnë me të do të kenë pasoja të qëndrueshme”, shtoi Macron, duke paralajmëruar: “Duhet të jemi të përgatitur.

“Francezë dhe evropianë, ne do të jemi atje”, tha ai, “për të ndërtuar përgjigje afatshkurtëra dhe afatmesme për të provuar dhe siguruar plotësisht energjinë tonë”.

Presidenti tha se “ndikimi i krizës në jetën tonë” do të shtrihet edhe në botën e fermerëve dhe ushqimit, pa dhënë detaje të mëtejshme.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close