Lajme

Raketat ruse godasin Ukrainën, raportohen për 12 të vdekur

Rusia ka nisur një valë sulmesh ajrore kundër qyteteve në të gjithë Ukrainën, përfshirë Kievin, duke lënë të paktën 12 të vdekur.

Dhjetë persona duke përfshirë një fëmijë u vranë në një sulm që goditi një bllok banesash në qytetin qendror të Umanit, thanë zyrtarët.

Dhe një grua dhe vajza e saj trevjeçare u vranë në qytetin e Dnipro, sipas kryebashkiakut lokal.

Shpërthime u raportuan edhe në qytetet Kremenchuk dhe Poltava.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se blloku i apartamenteve të shkatërruar ishte në mesin e 10 ndërtesave të banimit që u dëmtuan. Shërbimi shtetëror i shpëtimit tha se fëmija i vrarë në sulm kishte lindur në vitin 2013 dhe 11 persona të tjerë kishin nevojë për trajtim spitalor.

Zelensky tha se sulmet treguan veprime të mëtejshme ndërkombëtare që duhen ndërmarrë kundër Rusisë.

“E keqja mund të ndalet me armë – mbrojtësit tanë po e bëjnë këtë. Dhe mund të ndalet me sanksione – sanksionet globale duhet të rriten,” tha ai në një postim në Twitter.

Kreu i administratës ushtarake të qytetit të Kievit tha se ky ishte sulmi i parë raketor rus në kryeqytet në 51 ditë.

Nuk ka raporte të menjëhershme për viktima civile në kryeqytet.

Njëzet e një nga 23 raketa dhe dy dronë sulmues u rrëzuan nga sistemi i mbrojtjes ajrore të Ukrainës, thanë zyrtarët në një postim në shërbimin e mesazheve Telegram.

Një video e postuar në Telegram nga Shërbimi Shtetëror Kufitar i Ukrainës tregoi një ndërtesë apartamentesh të dëmtuar rëndë në Uman pas sulmeve.

Sulmet vijnë pasi forcat ukrainase besohet se po përgatiten për një ofensivë ushtarake me pajisje të reja, duke përfshirë tanke, të furnizuara nga aleatët perëndimorë.

Rusia ka luftuar për të ecur përpara në një ofensivë dimërore, duke përfshirë një betejë 10-mujore për kontrollin e qytetit të rëndësishëm strategjik të Bakhmut.

Nuk ishte e qartë menjëherë se çfarë synonte Rusia në sulmet e së premtes, por ajo ka sulmuar më parë infrastrukturën civile.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close