Lajme

Rama jep lajmin e mirë: Paga minimale shkon në 40 mijë lekë brenda disa javësh

Ditën e sotme kryeministri i vendit, Edi Rama gjatë një mbledhje me studentët, të cilët janë përfitues të bursave të lëndëve të shpqllura si prioritet kombëtar ka dhënë një lajm të mirë.

Gjatë fjalës së tij Rama tha se shumë pak javë na ndajnë dhe paga minimale në vend do të jetë 40 mijë lekë.

“Dua t’ju them një sekret se jemi këtu midis nesh dhe mbase është gjëja e duhur për të ndarë me ju përpara fjalëve të tjera të rastit që paga minimale shumë shpejt do të shkojë në 40 mijë lekë. Kur them shumë shpejt domehtënë cështje javësh dhe do të aplikohet për të gjithë. Nuk duam të kemi pagë më të ulët se 40 mijë lekë qoftë në sektorin publik, qoftë edhe atë privat.

Nëse bëmë një përpjekje për të mbështetur 1 milionë shqiptarë nga pensionistët deri te grupet në nevojë, mbeti pa u adresuar pjesa e atyre që kontribuojnë në sektorin privat dhe besojmë që kjo rritje është e duhura dhe jo vetëm kaq por besojmë po ashtu që duke kontribuar edhe ne, qeveria me një mekanizëm që jemi duke përfunduar, paga minimale do të rritet në vijim dhe duam që brenda 2 viteve të shkojë në 45 mijë lekë”, tha Rama.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close