Lajme

Rama: Në muajin Mars vendoset sateliti, nuk do të kemi më sekserë që mbyllin sytë për bakshishe

Kryeministri Edi Rama bashkë me ministren e Turizmit dhe Mjedisit Mirela Kumbaro mblodhën paraditen e së premtes kryebashkiakët e vendit për “t’u tërhequr veshin” mbi menaxhimin e mbetjeve.

Ndërsa veçoi bashkinë Lezhë dhe atë të Maliqit për shembull të mirë, dhe atë të Himarës për shembull të keq, kryeministri tregoi edhe rolin që do të ketë sateliti që do të dërgohet në orbitë në mars në monitorimin e situatës së mbetjeve.

Rama tha se çdo vend depozitim do të jetë pjesë e punë së satelitit i cili mesa duket do të shkurtojë edhe vendet e punës për inspektorët në terren. Këta të fundit, sipas kreut të qeverisë, janë kthyer në sekserë që për para lejojnë kryerjen e krimeve mjedisore. Po ashtu, sateliti do të vëzhgojë nga hapësira edhe ndërtimet pa leje.

Në mars ne do të vëmë në veprim satelitin e parë. Sateliti do të na japë ndër shumë informacione të tjera edhe situatën e mbetjeve. Çdo vend depozitim do të jetë pjesë e punës së satelitit për të informuar. Nuk do kemi nevojë as për inspektorë dhe as për ata që bëjnë si inspektorë dhe as për të bredhur nëpër male për të gjetur njërin apo tjetrin. Secili do të ketë në tavolinë pamjen.

Kjo do të na ndihmoje shumë edhe për  plehrat edhe për ndërtimet që nuk i shikoni ju.

Dhe që kur arrihet tek identifikimi i tyre ose kanë mbaruar ose janë në kat të tretë, edhe këto duhet të jenë në kohë reale në pasqyrë. Mos kemi më ndërmjetëse dhe sekserëve rrugëve për të marrë një bakshish këtu dhe një atje mbyllin sytë. As sateliti nuk bën dot pastrimin. Nuk bën dot administrimin, nuk bën dot atë që bën vetëm, një figurë në territori që është kryetar i bashkisë”, mbylli fjalën e tij Rama.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: