Lajme

Rama në takimin me kryeministrin ukrainas: Konsiderojeni njohjen e Kosovës, e meritojnë

Kryeministri Edi Rama, në fjalën e tij në takimin me kryeministrin e Ukrainës,  Denys Shmyhal, e ka përmendur sërish Kosovën.

Ai i ka bërë thirrje Ukrainës që të rishikojë vendimin për të mos njohur Kosovën dhe ka shtuar se Prishtina nuk ka mbetur peng i së shkuarës, duke pasur parasysh sjelljen e Kievit kur Kosova ishte nën sulm.

“Krah Ukrainës deri në fund. Ende nuk e ka njohur Kosovën dhe e thashë edhe gjatë konferencës së shtypit edhe publikisht, që ju të rikonsideroni njohjen e Kosovës sepse ata e meritojnë dhe realisht dëshmuan diçka të jashtëzakonshme sepse nuk ngelën pengesë të shkuarës se si u soll Ukraina kur Kosova sulmohej.

Do të ishte mirë që Ukraina të përçonte mesazhin e duhur për realitetin e ri europian që duam të ndërtojmë”, tha Rama.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close