fbpx
Lajme

Rama sot në Greqi, do të takohet me Mitsotakis dhe Dendias

Kryeministri Edi Rama do të jetë sot në Greqi, pas vizitës dy ditore në Turqi. Siç kanë raportuar mediat fqinje Rama do të pritet sot në një takim privat nga Ministri i Jashtëm Nikos Dendias. Siç dihet gjithashtu, atëherë Kryeministri Kyriakos Mitsotakis do të ketë një darkë me Kryeministrin shqiptar, ku do të marrë pjesë edhe Ministri i Punëve të Jashtme, Dendias.

Axhenda: Detajet e veprimit të përbashkët të Greqisë dhe Shqipërisë në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë në Hagë do të përcaktohen në axhendën e diskutimeve të tyre.

Ata do të flasin gjithashtu për përcaktimin e EEZ midis tyre dhe përcaktimin e ujërave territoriale, si dhe zgjerimin deri në 12 milje që kërkon Greqia.

Trego më shumë

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button