Lajme

Rama zbarkon në Otranto për të përkujtuar 30-vjetorin e eksodit të shqiptarëve

Ashtu siç kishte njoftuar dhe më parë gjatë një interviste  për Huffington Post.it , kryeministri Edi Rama ndodhet për një vizitë në Otranto të Italisë për të falënderuar pritjen vëllazërore të italianëve për shqiptarëve 30 vite më parë. “Otranto, Itali – Dita e përkujtimit, mirënjohjes, vëllazërisë italo-shqiptare”. Sipas Ramës, ai shembull bujarie duhet të frymëzojë botën edhe sot mbi mikpritjen dhe emigracionin.

8 gushti i 1991 njihet ndryshe si eksodi i shqiptarëve, të cilët ‘të ngarkuar’ mbi një anije mallrash lundruan drejt tokës së ëndërruar, Italisë. Anija ‘Vlora’ mbërriti në portin e Barit, ndërsa sipër mbante mbi 20 mijë shqiptarë, të etur për liri.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: