Lajme

Rama zbulon emrat e kandidatëve, që do të kryesojnë listat e PS: Marrim minimumi 78 mandate!

Kryeministri Edi Rama, ka dalë në një konferencë për shtyp nga selia e Partisë Socialiste, ku ka folur për strategjinë që do të ndjekë kjo parti në zgjedhje dhe ka bërë publikë emrat e kandidatëve që do të renditen të parët në listë, sipas qarqeve. Kandidatët e tjera dhe listat e plota do të njoftohen përpara skadimit të afatit të KQZ mbrëmjen e sotme. Rama shpjegoi gjithashtu cilat janë objektivat bazë dhe ato maksimale të PS, sipas qarqeve, ku bie në sy që objektivi bazë i PS në Tiranë është 19 deputetë dhe ai maksimal 20, një numër jashtëzakonisht i vështirë për t’u arritur nga kjo parti pas 8 vitesh qeverisëse. Ai deklaroi se objektivi minimal janë 78 mandate dhe ai maksimal janë 88 mandate.

“Objektivi ynë minimal, është që rezultati që kemi arritur me numrin e deputetëve në parlament në 2017, të mos bjerë. Nuk e kuptoj, që unë të jem në vendin e parë të listës në Durrës dhe Vlorë. Unë do të vendosem aty ku është objektivi bazë. Bashkë me skuadrën do të luftoj për objektivin bazë“, deklaroi Rama.

Emrat e kandidatëve, të listuar të parët, sipas qarqeve:

Shkodër – Edona Bilali , Vlorë – Pravera Resulaj, Kukës – Greta Duraku, Korçë – Eni Zake, Dibër – Lavdrim Krashi

Berat – Hatixhe Konomi, Tiranë – Luljeta Bozo ose Najada Çomo, Fier – Erion Braçe

Elbasan – Evis Kushi, Gjirokastër – Mirela Kumbaro, Lezhë – Lindita Nikolla, Durrës – Milva Ikonomi

Objektiva sipas Ramës: 

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: