Lajme

Reagimi i Shpëtim Zinxhiria: “I riu nga Vlora rreth moshës 33 vjeç…”

Gazetari i Fax News, Shpëtim Zinxhiria në një reagim në rrjetet sociale ka denoncuar një tjetër vetvrasje të një shtetasi shqiptar të ndodhur në një burg grek.

Ai shkruan se nuk ka asnjë hetim për këtë rast dhe sipas tij edhe mediat greke e mbulojnë këtë vrasje në spitalin e burgut.

Gazetari shkruan se lajmin e vdekjes së shtetasit shqiptar të quajtur, Gëzim Shekaj e ka mësuar përmes një portali shqiptar i cili shkruan se personi në fjalë ka varur veten në burgun grek.

“I riu nga Vlora rreth moshës 33 vjeç, kishte përfunduar dënimin e tij dhe para 20 ditësh kishte hedhur firmën për të dalë nga burgu. Por, detaje tronditëse rrëfen një i afërm, i cili thotë se përgjatë këtyre 20 ditëve, Gëzimi është injektuar me 4 gjilpëra, me qëllim që ta çonin drejt vdekjes, ku kështu ndodhi,” – shkruan Zinxhiria.

Ai përmend edhe Ambasadën e Shqipërisë në Athinë duke e quajtur si një institucion që është kthyer kundër interesave të shtetasve të saj, kur bëhet fjalë për të tilla vrasje.

Statusi i plotë:

Edhe një shqiptar gjendet e vetëvarur në burgun grek…Shkon ne 185 numri i vdekjeve apo i vrasjeve…Asnjë hetim nga shteti shqiptar.

Nga një portal mësohet se një shqiptar tjetër është vetëvarur në burgun grek. Mediat greke mbulojne edhe kete vrasje në spitalin e burgut. Por kjo ngjarje e rëndë mësohet të ketë ndodhur ditën e sotme në Greqi, ku një shqiptar është vetëvarur në qelinë e burgut të psikiatris në Koridalo të Athinës.
Portali bën të ditur se Gëzim Shekaj vari veten. Por…

I riu nga Vlora rreth moshës 33 vjeç, kishte përfunduar dënimin e tij dhe para 20 ditësh kishte hedhur firmën për të dalë nga burgu. Por, detaje tronditëse rrëfen një i afërm, i cili thotë se përgjatë këtyre 20 ditëve, Gëzimi është injektuar me 4 gjilpëra, me qëllim që ta çonin drejt vdekjes, ku kështu ndodhi.

Në tre muajt e fundit, Gëzimi është i katërti shqiptar që humb jetën në burgjet greke. Alarmant është fakti se lidhur me këtë rast nuk kanë shkruar as mediat greke, ndërsa sipas shqiptarit, policia po tenton të fshehë ngjarjen.

Këto ngjarrje ndodhin në një kohë kur në Ambasada jonë në Greqi është kthyer kundër interesave te shtetasve te saj, kur behet fjalë për të tilla vrasje.

Por parallel me hetimet e shtetit shqiptar ndaj kesaj vdekje duhet te hetohet njëkohësisht edhe indiferentizmi dhe sjellja e kësaj amabsade ndaj familjeve të viktimave dhe gazetareve shqiptar. Kemi 4 vetvrasje ne burgjet greke dhe 9 vrasje te ndryshme…per kete vit numri i viktimave shqiptar shkon ne 13-te./faxnews

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close