Lajme

Reja e madhe me pluhur shkretëtire i drejtohet Ballkanit, pritet të mbërrijë edhe në Shqipëri

Reja e pluhurit është më e madhe se 800 km e gjatë, ndërsa deri më tani ka prekur Greqinë, ndërsa në ditët në vijim pritet të mbërrijë edhe në Shqipëri dhe në të gjithë Ballkanin perëndimor.

“Pas episodit të shkurtit të kaluar, një re e re dhe mbresëlënëse e Saharanit po kalon Mesdheun nga shkretëtira e Saharasë drejt Greqisë dhe Ballkanit jugor”, shkruan në Twitter Drejtoria e Përgjithshme për Industrisë Mbrojtjen dhe Hapësirën.

Shqipëria prej disa ditësh është karakterizuar nga mot i paqëndrueshëm dhe me dëborë të dendur kryesisht në veri lindje dhe në jug lindje të vendit.

Ndërkohë që nga e enjtja raportohet se temperaturat në vendin tonë do të rriten gradualisht.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: