Lajme

Reshje, shtrëngata dhe erë e fortë/ Ja si ndryshon moti në orët në vijim, temperaturat

Këtë të mërkurë sinoptikanët kanë parashikuar një përkeqësim të kushteve meteorologjike për vendin tonë.

Moti parashikohet i vranët në të gjithë territorin shoqëruar me reshje shiu të herë pas hershme me intensitet të ulët dhe lokalisht deri mesatar në formën e shtrëngatave.

Në relievet malore në lindje në lartësitë mbi 1000 metër reshjet e shiut do të konvertohen në reshje dëbore.

Era do të fryjë me drejtim verilindje- juglindje me shpejtësi mesatare 3-10m/sek.

Në bregdet e lugina era fiton intensitet dhe bëhet e fortë me shpejtësi që arrin deri në 12-16m/s duke u shoqëruar me valëzim në dete të forcës 2 deri në 5 ballë.

Temperaturat parashikohen:

në zona malore -2 deri 7°C

në zona e ulëta -1 deri 15°C

në zona bregdetare 5 deri 15°C

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close