Lajme

Rikthehen përleshjet në komunat serbe në Kosovë, të shtëna armësh në Zveçan, Një makinë e Policisë së Kosovës është djegur

Gazetari Kosovë Gjoci ka bërë  me dije se gjatë përplasjes së protestuesve me policinë ka pasur të shtëna me armë zjarri.

Protesta po zhvillohet kundër kryetarëve të rinj të zgjedhur në komunat veriore: Zveçan, Leposaviq dhe Zubin Potok.

Udhëheqësit e këtyre komunave me shumicë serbe, u betuan një ditë më herët në ndërtesa publike, si shkollat, për shkaqe të sigurisë.

Ndonëse thanë se, së shpejti, do të nisin punën në komuna nuk ishte e qartë se kur do të ndërmerrej një hap i tillë.

Në të katër komunat me shumicë serbe në veri u dëgjuan fillimisht sirena alarmi, ndërkohë që para komunave Zubin Potok, Zveçan dhe Leposaviq u mblodhën edhe qytetarë.

Zgjedhjet lokale në veri të Kosovës u mbajtën më 23 prill, pas dorëheqjes së kryetarëve të komunave nga radhët e Listës Serbe, partisë më të madhe të serbëve të Kosovës. Kjo parti e kundërshtoi vendimin e Qeverisë së Kosovës për të kryer procesin e riregjistrimit të makinave me targa ilegale serbe.

Zgjedhjet u bojkotuan nga popullata shumicë serbe në atë zonë, e cila tani nuk i pranon rezultatet, përkatësisht kryetarët e rinj.

Një makinë e Policisë së Kosovës është djegur në Zveçan. Pamjet që vijnë nga kjo zonë, tregojnë se atje situata nuk është aspak e qetë.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close