fbpx
Lajme

Rohani kërcënon: Ushtarët amerikanë dhe evropianë në shenjestrën tonë

Vazhdojnë tensionet e larta ndërmjet Iranit dhe vendeve perëndimore sidomos pas vendimit të Gjermanisë, Francës dhe Britanisë së Madhe për aktivizimin e mekanizmit për mosmarrëveshje lidhur me paktin bërthamor. Fuqitë e BE-së mund të kthejnë në fuqi sanksionet ndërkombëtare kundër republikës islamike.

Nga ana tjetër, presidenti i Iranit, Hassan Rohani është kundërpërgjigjur duke i kërcënuar. Ai është shprehur se pas ushtarëve amerikanë, në shënjestër të Iranit do të jetë dhe forcat ushtarake të shteteve perëndimore.

 Deklarata e presidentit iranian të mërkurën është kërcënimi i parë i drejtpërdrejtë që ai e ka bërë ndaj fuqive evropiane në kohën kur janë rritur tensionet mes Iranit dhe Shteteve të Bashkuara. Presidenti amerikan, Donald Trump, e tërhoqi vendin e tij nga marrëveshja bërthamore para më shumë se një viti e gjysmë.

“Sot, ushtari amerikan është në rrezik. Nesër, ushtari evropian mund të jetë në rrezik”, tha Rohani gjatë një fjalimi para kabinetit të tij, të transmetuar në televizion.

Evropa është e angazhuar krahas SHBA-së me forca të shumta në Irak dhe Afganistan. Ndërsa Franca ka një bazë të forcave detare në Abu Dhabi dhe Britania e ka një bazë në Bahrejn.

Trego më shumë

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button