fbpx
Lajme

Roskovec/ Drejtoresha lë 4 orë pas dere nxënësit që s’paguajnë për dëftesat

Rastet e abuzimeve në institucionet arsimore janë të përsëritura në Shqipëri. Shpesh janë denoncuar momente korrupsioni kur nxënës dhe studentë janë detyruar nga mësues e profesorë të paguajnë lekë për të kaluar provimet apo për të marrë një notë më të mirë.

Ndërsa një nxënëse e shkollës “Alush Grepcka” Roskovec ka denoncuar drejtoreshën, Mimoza Kola e cila merr lekë për të dorëzuar dëftesën tek nxënësit e 9-vjeçares. Çdo nxënës duhet të paguajë 2 mijë lekë të vjetra ndryshe nuk mund të tërheqë dokumentin. Sipas nxënëses drejtoresha u dha dëftesë vetëm atyre që paguan lekët ndërsa ata që nuk paguan u urdhëruan të prisnin jashtë për orë të tëra dhe si përfundim nuk e morën.

Mesazhi i qytetares për JOQ Albania:

Pershendetje joq jam nje nxenese e ish shkolles “Alush Grepcka” Roskovec drejtoresha e shkolles Mimoza Kola nuk na jep deftesat klasave te 9 ne qoftese nuk paguaj dy mije lek te vjetra.Ku eshte par ndonjehere ne ndonje shkolle qe deftesat te jepen me lek?Kemi ndenjt qe nga ora 8-12 dhe eshte tallur me ne duke na thene te prisnim ndersa ata qe paguan leket ua dha deftesat direkt ndersa ne na la ne pritje duke na then se do na I japi dhe si perfundim na dergoj ne shpi duke then hajdeni neser perseri.Anonim ju lutem !

Trego më shumë

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button