fbpx
Lajme

Rreziku nga Covid-19, Merkel propozon të zgjasë bllokimin deri në 15 Shkurt

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, do të zgjasë kufizimet ndaj COVID deri më 15 shkurt dhe do të bëjë që vënia e maskave të jetë e detyrueshme në transportin publik dhe në dyqane, sipas një projekt-rezolutë nga ana e qeverisë federale të Martën.

Drafti propozoi mbajtjen e shkollave të mbyllura deri në mes të Shkurtit dhe përmirësimin e ndihmës për kompanitë e prekura nga zgjatja e bllokimit. Gjithashtu u propozua krijimi i një grupi pune për të punuar se si të dilnin nga kufizimet në mënyrë të sigurt dhe të drejtë. Merkel do të takohet sot me udhëheqësit rajonalë për të diskutuar masat për të frenuar pandeminë e koronavirusit.

Ata do të vendosin për zgjatjen e një bllokimi që ka mbyllur shumicën e dyqaneve dhe shkollave dhe futjen e kufizimeve të reja dhe ka të ngjarë të bien dakord për kërkesa më të rrepta për të punuar nga shtëpia me udhëheqësit rajonalë sot ndërsa përpiqen të frenojnë përhapjen e virusit.

Infektimet e reja janë zvogëluar ditët e fundit dhe presioni mbi njësitë e kujdesit intensiv është lehtësuar pak, por virologët janë të shqetësuar për përhapjen e mundshme të varianteve më infektive të virusit.

“Numrat e infektimeve kanë rënë për disa javë ose kanë ngecur dhe kjo është mirë. Tani po përballemi me një mutacion shumë agresiv që duhet t’i përgjigjemi “,- tha kryetari i bashkisë së Berlinit, Michael Mueller.

Mueller tha se orari i kufizimit, tashmë i vendosur në shtete, duke përfshirë Bavarinë Jugore dhe Baden-Wuerttemberg, do të jetë nën diskutim por nuk ka gjasa të vendoset kudo.

Gjithashtu për diskutim është mbajtja e detyrueshme e maskave mjekësore në dyqane dhe në transportin publik të cilat ofrojnë më shumë mbrojtje sesa mbulesat e rrobave sipas Mueller. “Ne do të duhet ta rrisim atë për të sjellë sukseset e tanishme të hershme në vijën e finishit,” – i tha ministri i ekonomisë Peter Altmaier.

Trego më shumë

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close