Lajme

Rrëzohet avioni serb në Greqi, kërkoi ulje emergjente por u plas në tokë! Alarm zjarri në Kavalla, dëgjohen shpërthime

Një avion serb mallrash është rrëzuar në Greqi. Alarmi u dha rreth orës 11:00 të mbrëmjes në zonën e Kavallës, ku avioni ra në rrugën që lidh Antifilipin me Palaiohorin.

Sipas komandantit, Georgios Dritsako, avioni, i cili me siguri është mallrash u rrëzua 40 kilometra nga aeroporti i Kavallës. Ai ishte nisur nga Serbia në Jordani. Avioni deklaroi se kishte pësuar dëmtim në autoritetet ajrore të Athinës dhe donte të bënte një ulje emergjente në Kavalla. Megjithatë, ai nuk ia doli.

Raportet tregojnë se avioni humbi motorin e tij të katërt në ajër dhe mori flakë . Edhe pse ka lajmëruar nuk ka arritur të zbresë. Nuk dihet se sa persona ndodheshin në bord dhe nëse ai u rrëzua në një zonë banimi.

Në veçanti, piloti informoi për problemin dhe pyeti nëse mund të zbarkonte në Kavallë apo Selanik. Piloti u përgjigj se zjarri i motorit po krijonte më shumë probleme dhe deklaroi se do të përpiqej të ulej në Kavallë.

Kryebashkiaku i Pangaiou, Philippos Anastasiadis, u bën thirrje banorëve të largohen, duke paralajmëruar shpërthime të vazhdueshme.  Avioni, siç tregon video, ka marrë flakë dhe pas tij ka ndodhur një shpërthim.

Në vendin e rënies janë drejtuar forcat zjarrfikëse dhe ambulancat ndërsa në fshatrat përreth është ndërprerë furnizimi me energji elektrike.

Zjarrfikësja ka bërë të ditur se në vendngjarje ndodhen 15 zjarrfikës me 7 vetura.

/abcnews.al/

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close