fbpx
Lajme

Rritet numri/ Mbi 100 të infektuar në Itali, mes tyre një student 17-vjeçar

Koronavirusi vdekjeprurës ka mbërritur edhe në Itali. Mësohet se numri i të infektuarëve është rritur ndjeshëm. Deri më tani, në shtetin fqinj raportohen dy viktima ndërkohë numri i të prekurve që rezultojnë pozitiv ndaj këtij virusi ka shkuar në 100.

Një 17-vjeçar banues në Valtellina por që studion në komunën Codogno ku u verifikua rasti i parë i infektuar nga virusi, rezultoi pozitiv nga koronavirusi. Dy rajonet ku është përhapur virusi janë Lombardia dhe Veneto. Viktimat janë shtetas italianë. Ata janë një 78 vjeçar në Veneto dhe një 77 vjeçare në Lombardi.

Situata ka krijuar alarm në Itali, prandaj dhe qeveria ka organizuar një mbledhje të jashtëzakonshme. Gjatë mbledhjes është miratuar një draft ligj me masa speciale të emërtuar “Masa urgjente për kontrollin e menaxhimit e emergjencës epidomologjike COVID-2019”.

Trego më shumë

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button