Lajme

Rumani, përfshihet nga flakët spitali COVID, të paktën 9 humbje jete

Të paktën nënë persona kanë ndërruar jetë, pas një zjarri që shpërtheu në repartin e kujdesit intensiv, në një spital COVID në Rumani. Zjarrfikësit mbërritën menjëherë në vendngjarje dhe për disa orë, kanë mundur të neutralizojnë plotësisht flakët.

Ministri i përkohshëm i Shëndetësisë, Cseke Attila, tha se 113 pacientë ndodheshin në spital në kohën e zjarrit, përfshirë dhjetë në repartin e kujdesit intensiv. Sakaq, Rumania të enjten regjistroi rekord të rasteve ditore me Covid-19 – 12.032. Repartet e kujdesit intensiv në mbarë vendin po mbesin me pak shtretër të lirë pas rritjes së shifrës së rasteve.

Rumania e ka shkallën e dytë më të ulët të vaksinimit kundër Covid-19 nga 27 shtetet e Bashkimit Evropian. Ndërsa ky rasti i tretë brenda një viti ku një spital COVID përfshihet totalisht nga flakët.Balkanweb.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: