Lajme

Rusia ndërpret furnizimin me gaz për Europën

Furnizimet e gazit natyror të Rusisë në Evropë përmes tubacionit Nord Stream 1 nuk do të rifillojnë plotësisht derisa Perëndimi të heqë sanksionet kundër Moskës, tha Kremlini.

Dmitry Peskov, një zëdhënës i presidentit rus Vladimir Putin, akuzoi BE-në, Britaninë e Madhe dhe Kanadanë se sanksionet ishin fajtore për “dështimin” e Rusisë për të ofruar gaz natyror përmes tubacionit kryesor, i cili dërgon gaz në Gjermani nga Shën Petersburg përmes Balltikut. Deti.

” Problemet me pompimin e gazit natyror u ngritën për shkak të sanksioneve të vendosura nga vendet perëndimore kundër vendit tonë dhe shumë kompanive ,” tha Peskov, sipas agjencisë së lajmeve Interfax. “Nuk ka arsye të tjera që mund të kenë shkaktuar këtë problem të pompimit.”

Komentet e Peskov ishin kërkesa më e rreptë e Kremlinit që BE të heqë sanksionet e saj në këmbim të vazhdimit të dërgesave të gazit nga Rusia në kontinent.

Gazprom, monopoli shtetëror i gazit i Rusisë, tha të premten se do të ndërpresë furnizimin me gaz përmes Nord Stream 1 për shkak të një defekti teknik që fajësoi për vështirësitë në riparimin e turbinave të prodhimit gjerman në Kanada.

BE-ja ka hequr tashmë disa sanksione kundër Rusisë në mënyrë specifike për të lejuar riparimin e turbinave. Udhëheqësit evropianë kanë thënë se nuk ka asgjë që e ndalon Gazprom-in të furnizojë kontinentin me gaz natyror dhe kanë akuzuar Rusinë për “mashtrim” të eksporteve të saj të energjisë.

Rusia ende furnizon me gaz Evropën përmes tubacioneve të epokës sovjetike përmes Ukrainës që mbetën të hapura pavarësisht pushtimit, si dhe tubacionit South Stream përmes Turqisë.

Por Peskov tha se Rusia nuk do të jetë në gjendje të rifillojë plotësisht furnizimet përmes Nord Stream 1 derisa Perëndimi të heqë sanksionet. Ai akuzoi vendet perëndimore për shkaktimin e një “trazira” duke mohuar garancitë ligjore të Gazprom se turbinat e dërguara për riparim do të ktheheshin.

Por zyrtarët rusë e kanë bërë pak të fshehtë në javët e fundit shpresën e tyre se kriza në rritje energjetike e Evropës do të reduktojë mbështetjen e bllokut për Ukrainën. “Natyrisht që jeta po përkeqësohet për njerëzit, sipërmarrësit dhe kompanitë në Evropë,” tha Peskov. “Sigurisht, njerëzit e zakonshëm në këto vende do të kenë gjithnjë e më shumë pyetje në lidhje me liderët e tyre.”

Ish-presidenti rus Dmitry Medvedev ishte edhe më i qartë të dielën pasi kancelari gjerman Olaf Scholz njoftoi një paketë ndihme prej 65 miliardë eurosh për të zbutur goditjen e faturave në rritje të energjisë.

Medvedev, tani nënkryetar i Këshillit të Sigurimit të Rusisë, tha se Gjermania “po vepron si armike e Rusisë” duke mbështetur sanksionet kundër Moskës dhe duke furnizuar Ukrainën me armë. “Ata i kanë shpallur një luftë hibride Rusisë”, ka shkruar Medvedev në Telegram. “Dhe ky plak duket i habitur që gjermanët kanë disa probleme të vogla me gaz.”

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close