Lajme

SHBA – Uashingtoni tërheq trupat nga Afganistani

Presidenti amerikan, Donald Trump vendosi të tërheqë një numër të konsiderueshëm ushtarësh amerikanë të pranishëm në Afganistan, njoftoi sot një përgjegjës amerikan, një ditë pas njoftimit të tërheqjes së atyre që ndodhen në Siri.

“Vendimi u mor. Do të ketë një tërheqje të konsiderueshme nga Afganistani”, deklaroi ky përgjegjës.

Ky njoftim surprizë vjen pas bisedimeve për pajtim mes SHBA-së dhe talebanëve afganë që u zhvilluan në Abu Dhabi.

“Rreth 7 000 nga 14 000 ushtarët amerikanë të pranishëm në Afganistan do të preken nga kjo tërheqje”, raportojnë “Wall Street Journal” dhe “New York Times”. /G.S/ a.jor./atsh

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close