fbpx
Lajme

Shënohen 150 raste të reja me virus në vend

Vijon të jetë i lartë numri i të infektuarve në vend. Ministria e Shëndetësisë ka konfirmuar sot 150 raste të reja me koronavirus, nga 809 testime të kryera për të dyshuar.

Shpërndarja gjeografike e të konfirmuarve pozitivë në 24 orëve të fundit është si vijon:
66 raste në Tiranë, 9 raste në Elbasan, 8 raste në Fier, 6 raste në Shkodër, Durrës, Kavajë, Vlorë, 5 raste në Korçë, Kukës, Gjirokastër, 3 raste në Lezhë, Mirëditë, Bulqizë, 2 raste në Lushnje, Mallakastër, Pogradec, Divjakë, Malësi e Madhe, Peqin, Kolonjë, 1 rast në Rrogozhinë, Berat, Librazhd, Sarandë, Gramsh.

Gjatë 24 orëve të fundit dy qytetarë nuk kanë arritur të fitojnë betejën me virusin, një 75 vjeçar nga Tirana dhe një 85 vjeçar nga Shkodra. Aktualisht në spitalin Infektiv dhe “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 189 pacientë, 16 në terapi intensive, nga të cilët 5 pacientë janë të intubuar. Sakaq, 55 qytetarë janë shëruar në 24 orët e fundit, duke e çuar në 6995 numrin e të shëruarëve që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (21 Shtator 2020) Testime totale 80539 Raste pozitive 12535 Raste të shëruara 6995 Raste Aktive 5176 Humbje jete 364 (Qarku Tiranë 174, Durrës 46, Shkodër 40, Elbasan 23, Fier 18, Korçë 17, Lezhë 15, Kukës 10, Dibër 8, Vlorë 7, Gjirokastër 4, Berat 2).

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:  Tiranë 2550Durrës 564 Shkodër 376 Lezhë 300  Elbasan 299 Korçë 245Fier 236 Vlorë 191Kukës 146 Berat 117 Dibër 76 Gjirokastër 76

Trego më shumë

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button