fbpx
Lajme

Shifra rekord e donacioneve/ Ja shuma që dhuroi secili nga shtetet

Ka përfunduar pak minuta më parë Konferenca e Donatorëve që u mbajt në Bruksel, për mbledhjen e fondeve për Shqipërinë.

Nga kjo konferencë u arrit të mblidhej një shumë prej 1.15 miliardë eurosh, shifër kjo që tejkalon edhe shumën e dëmeve të vlerësuara nga tërmeti i 26 nëntorit.

Në këtë konferencë kanë qenë prezentë 100 shtete. Shumat më të mëdha u dhuruan nga Këshilli Evropian (115 mln euro), Franca (100 mln euro), Emiratet e Bashkuara (70 mln euro), Italia (65 mln euro) etj.

Lista e plotë e donacioneve:

Komisioni Evropian – 115 mln euro

Kroacia – 1 mln euro

Britania – 1 mln paund

Suedia – 5.6 mln euro

Gjermania – 11 mln euro

Franca – 100 mln euro/ jep hua 60 mln euro të tjera për rindërtimin e sistemit ujor

Holanda – 3 mln euro

Danimarka – 2 mln euro

Polonia – 2.7 mln euro

Greqia – 2.5 mln euro dhe do të ndërtojë 200 shtëpi

Sllovakia – 250 mijë euro për rindërtimin e objekteve arsimore

Sllovenia – 300 mijë euro

Finlanda – 300 mijë euro

Austria – 1 mln euro

Çekia – 380 mijë euro për ndërtimin e një shkolle

Hungaria – 250 mijë euro për të ndërtuar kishat katolike të dëmtuara nga tërmeti

Rumania – 420 mijë euro

Luksemburgu – 100 mijë euro/ 150 mijë euro të tjera mbështetje për fëmijët

Bullgaria – 100 mijë euro dhuratë

Italia – 65 mln euro projekte për Shqipërinë

Maqedonia – 6 mln dinarë

Bosnje- Hercegovina – në 3 dhjetor alokoi 100 mijë marka

Irlanda – “300 mijë euro i dhuruam menjëherë pas tërmetit…Për rindërtimin do të shohim në vijim”

Serbia – 2 mln euro

Kosova – 200 mijë euro

Turqia – 46.3 mln euro

Emiratet e Bashkuara Arabe – 70 mln euro

Zvicra – 9 mln euro

Grupi i bankave islamike do të kontribuojnë për vendin tonë 365 mln euro në formë programesh, e ndërsa 50 mln euro të tjera për rikuperimin e biznesit.

UNICEF – 500 mijë euro për ndërtimin e kopshteve dhe shkollave

Lihtenshtajni – 50 mijë euro

Republika e Koresë – 300 mijë dollarë

Norvegjia – 2.1 mln euro

Azerbajxhani – 500 mijë euro

Japonia – Shqipërisë 2.5 mln euro

SHBA – 4.7 mln dollarë

Trego më shumë

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button